Základní pojmy specifikace LED světel a zdrojů

Typ čipu:

 

Světelný tok:

Světelný tok udává, kolik světla celkem vyzáří světelný zdroj do všech směrů. Je to světelný výkon, který je posuzován z hlediska citlivosti lidského oka. Světelný tok se značí písmenem řecké abecedy Ф (fí), jeho základní jednotkou je Lumen (značka: lm).

Porovnání světelného toku klasické žárovky
 Příkon  Světelný tok
 15 W  90 lm
 25 W  200 lm
 40 W  400 lm
 60 W  700 lm
 75 W  900 lm
 100 W  1 300 lm

 

Světelná účinnost:

Světelná účinnost zdroje světla (někdy se též označuje jako měrný světelný výkon) vyjadřuje, jak účinně zdroj mění vstupní energii na viditelné světlo. Konkretně případě svítidla jde o poměr mezi světelným tokem (v lumenech) a elektrickým příkonem (ve wattech). Obecně lze říci, že jde o poměr mezi tím „co chceme“ / „a za co platíme“. Světelná účinnosti se značí K a její jednotkou v soustavě SI je lumen na watt (značka lm/W). Orientační hodnoty světelné účinnosti některých běžných zdrojů světla shrnuje tabulka:

Příklady světelné účinnosti
Svítidlo K (lm/W) Poznámka
Svíčka 0,15 - 0,3 1 cd, 40 - 80 W
Klasická žárovka 10 - 15 vyšší účinnost je při vyšších výkonech
Halogenová žárovka křemíková 24  
Kompaktní zářivka 45 - 60 "úsporná žárovka"
Slunce 93  
Klasická zářivka bílá 50 - 100  
LED bílá 55 - 170  
Vysokotlaká sodíková výbojka 150 běžné pouliční osvětlení
Nízkotlaká sodíková výbojka 183  
Ideální bílý zdroj (400 - 700 nm) 251 barevná teplota 5 800 K
Ideální mnochromatický zdroj 683 frekvence 540 THz

 

Index podání barev CRI:

 Index podání barev Ra (CRI - color rendering index) je hodnocení věrnosti barevného vjemu, který vznikne osvětlením z nějakého zdroje, v porovnání s tím, jaký barevný vjem by vznikl ve světle slunce. Hodnota Ra může být od 0 do 100. Hodnota Ra=0 znamená, že při tomto osvětlení není možno rozeznat barvy. Naproti tomu Ra=100 znamená, že je to světelný zdroj, který umožňuje přirozené podání barev.
Některé orientační hodnoty Ra : žárovka - 95, zářivka - 80, sodíková nízkotlaká výbojka - 0. U zářivek (lineárních, kompaktních i tzv. úsporek) je hodnota indexu podání barev součástí typového označení. V typovém označení první číslice za lomítkem určuje velikost indexu podání barev v desítkách procent. Příklad: L 18W/840 je lineární zářivka s příkonem 18W, indexem podání barev 80 (tzv. třípásmová zářivka) a barvou světla (= teplota chromatičnosti) 4000 K, tj studená bílá. Mezi další často využívané barvy světla patří tzv. teplá bílá, odpovídající teplotě chromatičnosti 3000 K. Jelikož v některých prostorech (např. kožní oddělení nemocnic, oddělení kontroly barev výrobních linek, apod.) vyžadují právní předpisy hodnotu Ra 90, vyrábí se zářivky i v této speciální úpravě. Zvýšení Ra však doprovází mírné snížení světelného toku při stejném příkonu zdroje (tj. snížení účinnosti zdroje).

Teplota chromatičnosti:

Barevná teplota (též teplota chromatičnosti) charakterizuje spektrum bílého světla. Světlo určité barevné teploty má barvu tepelného záření vydávané černým tělesem, zahřátým na tuto teplotu.

Barevná teplota (teplota chromatičnosti)

Příklady barevných teplot různých světelných zdrojů
Barevná teplota Zdroj světla
600 K červená dioda
800 K "solární" teplomet
1 200 K žhavé uhlíky
1 900 K svíčka
2 300 K ztlumená žárovka
2 700 K žárovka, slunce při východu a západu
3 000 K studiové osvětlení
3 400 K halogenová žárovka
4 200 K zářivka
5 000 K obvyklé denní světlo
5 500 K fotografické blesky, výbojky,
6 000 K jasné polední světlo
6 500 K standardizované denní světlo
7 000 K lehce zamračená obloha
8 000 K oblačno, mlhavo (mraky zabarvují světlo do modra), světlo blesků při bouřce
10 000 K silně zamračená obloha nebo jen modré nebe bez slunce
12 000 K modrá obloha v zenitu, světlo svářecího elektrického oblouku
14 000 K světlo UV trubic v solaru
20 000 K světlo sterilizační UV-C lampy

 

Příkon:

Příkon je fyzikální veličina, která vyjadřuje množství energie spotřebované za jednotku času. Značí se stejně jako výkon písmenem P, jeho základní jednotkou je v soustavě SI watt (značka: W).

Energetický štítek a energetická třída:

Světelné zdroje určené pro použití v domácnostech mají energetický štítek, kde je uvedena třída energetické náročnosti. Třída energetické náročnosti udává míru efektivity, s jakou se elektrická energie přeměňuje na světlo. Uvádí se písmeny AG, kdy A jsou světelné zdroje s nejnižší spotřebou elektrické energie a G nejhorší. Dále je na štítku uveden světelný tok (lm), příkon (W) a žívotnost zdroje světla.

Energetický štítek světelného zdroje

 Jako zdroje světla rozumíme klasické žárovky, halogenové žárovky, kompaktní zářivky a LED žárovky. I když je základní funkcí všech světelných zdrojů je osvětlování interiérů popřípadě exteriérů, je jejich energetická náročnost různá, respektive množství energie spotřebované na jednotku světla.

Energetická náročnost

 

Energetická třída a technologie světelných zdrojů (pro obvyklé výkony)
 Energetická třída Měrný výkon (lm/W)  Druh světelného zdroje
 A  72 lineární zářivky s externím předřadníkem, vysokotlaké výbojky
 A  60 kompaktní zářivky s externím předřadníkem
 A  52 efektivní kompaktní zářivky s integrovaným předřadníkem
 B  30 neefektivní kompaktní zářivky s integrovaným přeřadníkem
 B  20 efektivní halogenové žárovky
 C  15 průměrné halogenové žárovky
 D  13 neefektivní halogenové žárovky
 E - G  11 klasické žárovky


 

 

Stupeň krytí:

Stupeň krytí (IPX) udává odolnost elektrospotřebiče proti vniknutí cizího tělesa či vniknutí kapalin. Maximální stupeň krytí je IP 68.

 

IP VÝZNAM ZNAČENÍ 
 IP   Charakteristika první číslice
(0 - 6)

IP

Charakteristika druhé číslice
(0 - 8)
0x Nebezpečným dotykem Nechráněno x0 Nechráněno 
  Vniknutí cizých předmětů Nechráněno  
 1x Nebezpečným dotykem Dlaní x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za      minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut. 
  Vniknutí cizých předmětů velkých  
2x Nebezpečným dotykem  Prstem x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.
  Vniknutí cizých předmětů  Malých  
3x Nebezpečným dotykem Nástrojem (>2,5 mm) x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut. 
  Vniknutí cizých předmětů Drobných  
4x Nebezpečným dotykem Nástrojem, drátem (>1 mm) x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
  Vniknutí cizých předmětů Velmy drobných  
5x Nebezpečným dotykem Jakoukoliv pomůckou x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  Vniknutí cizých předmětů Prachu částečně  
6x Nebezpečným dotykem Jakoukoliv pomůckou x6 Chráněno proti vlnobití. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
  Vniknutí cizých předmětů Prachu úplně  
      x7  Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
     
      x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.